top of page

Dolský mlýn

Růžová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dolský mlýn je jednou z nejoblíbenějších vycházek turistů, chatařů a místních usedlíků. Je možné se napojit na cestu z Jetřichovic přímo z údolí, v němž se chatová oblast nachází. Cesta je lemována z obou stran velikány smíšeného lesa a spolu s potůčkem, který se podél celé cesty vine, vytváří zvláště v horkých letních dnech příjemné klima pro dospělé i děti. Potůček, který se jmenuje honosně Velká Bělá, měří místy na šířku pouze metr a půl a u Dolského mlýna se vlévá do řeky Kamenice. I když je potok malý, je možné na jeho dně, které je tvořeno bílým pískem, občas zahlédnout mihnutí pstruha, který se proplétá mezi rostlinami vlajícími v proudu křišťálové vody. I když potok Velká bělá i řeka Kamenice přímo svádí k brouzdání či koupání, doporučuji jejich ledovou vodu využít ke koupání pouze v parném létu.

 

Za zmínku stojí černý smrk, pod kterým je údajně pochován tramp. V každém případě je zde jeho hrob s křížem a fotografií. Na louku vede betonový most, který je prvním železo betonovým mostem v Čechách. Kousek proti proudu Kamenice se nachází místo, kde se pravidelně scházejí skauti a ve skále je zde vytesaná jejich lilie. Cesta dále pokračuje brody, a kdo se po ní vydá, dorazí do obce Všemily za kempem Ferdinand.

 

Přesto, že byl (a stále je) nejstarším zachovalým vodním mlýnem v Čechách, nový majitel Státní lesy, který ho dostal do opatrování po druhé světové válce, ho naprosto ignoroval. I když byl v roce 1951, kdy se zde natáčela pohádka Pyšná princezna (scéna ve mlýně, kdy jsou zbrojnoši chyceni do pytlů králem Miroslavem) ještě celkem v dobrém stavu, do revoluce 1989 byl mlýn téměř srovnán se zemí. Díky „Občanské sdružení pro záchranu a konzervaci kulturní památky Dolský mlýn“, které se od roku 2000 angažuje v jeho obnově a záchraně (a to především nekonečným množstvím práce) se Dolský mlýn a jeho okolí, stal zajímavým cílem turistických výletů. V roce 2008 se zde natáčela pohádka „Peklo s princeznou“, při natáčení bylo kulisáky doplněno řada detailů, které dokreslily celkové okolí mlýna (např. mlýnské kolo). Bohužel povodně v roce 2010, které se přihnaly s neuvěřitelnou silou, zničili nejen tyto doplňky a i velkou část práce sdružení. Mlýn byl v roce2010 přístupný pouze okolo skal, cesta přes jez byla téměř úplně zničena. Přes nepřízeň přírody je stále výlet na Dolský mlýn jedním z nejkrásnějších.

 

Legenda vypráví o tragédii, která se v Dolském mlýně údajně stala někdy v 16. století. Tehdy mlynářův syn opustil mlýn a odešel do světa na zkušenou. Když se po letech vracel, byl už z něj muž a jeho tvář zdobil plnovous. Nevracel se s prázdnou, nejen že na cestách dospěl v muže, stal se z něj navíc velký boháč. Cestou domů se zastavil v hospodě a vyprávěl sousedům o všem, co ho ve světě potkalo. Navečer vyrazil k mlýnu, byla už tma a on chtěl své rodiče překvapit. Předpokládal, že v noci nebude poznán a tak se nechal ubytovat jako pocestný. Bohatě mlynáři za nocleh zaplatil a uložil se k spánku. Množství peněz ale mlynáře zaslepilo, a tak spícího pocestného společně se ženou zavraždili a okradli,tělo ještě v noci zakopali v lese. Druhý den ráno se přišel sedlák zeptat, zda-li mají radost ze shledání se synem. S vědomím, že zavraždili vlastního syna nemohli žít. Prý ještě téhož dne se mlynář oběsil a jeho žena skočila do náhonu. A jak už to tak bývá, dodnes prý po okolí bloudí duch zavražděného mlynářova syna a čeká, až ho nějaká dobrá a poctivá duše vysvobodí.

 

Zdroj foto:http://foto.mapy.cz/autor-46170865193-PaSt1978

PROVOZNÍ DOBA:

nonstop

 

 

CENA:

zdarma

PŘÍSTUPNOST:

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

 

Nejpohodlněji se k Dolskému mlýn dostanete z obce Jetřichovice přibližně 3 km chůze po dobře udržované lesní cestě (žlutá turistická značka). Nejbližší zastávka autobusu je ve Vysoké Lípě, odtud musíte pěšky dolů k řece Kamenici po modré turistické značce a dále podél řeky Kamenice přibližně dva kilometry. Autobusová zastávka je také v Jetřichovicích. Autobusová zastávka je kousek od penzionu Starý mlýn nebo přímo v centru obce, kde je také parkoviště naproti informačnímu centru.  Vlakové nádraží je nejblíže ve městě Česká Kamenice (10 km vzdáleno) a vedou sem značené turistické trasy.

 

PARKOVÁNÍ

V centru obce Jetřichovice u restaurace Praha (naproti informačnímu centru) nebo  na malém parkovišti před zotavovnou pro děti.  Další možností je parkování v obci Vysoká Lípa. 
 

TEL:

není

 

ADRESA:

GPS:50.8485806N, 14.3475331E

 

Zážitky léto > výlety a turistika > Dolský mlýn

Dolský_mlýn.jpg

Dolský_mlýn.jpg

Dolský mlýn - kolo.jpg

Dolský mlýn - kolo.jpg

Dolský mlýn.jpg

Dolský mlýn.jpg

Dolský_mlýn.jpg

Dolský_mlýn.jpg

Dolský_mlýn.jpg

Dolský_mlýn.jpg

Dolský_mlýn.jpg

Dolský_mlýn.jpg

Dolský_mlýn.jpg

Dolský_mlýn.jpg

bottom of page