top of page

Kozí farma Žofín

Horní Podluží

 

Hospodaříme na 5 hektarech pronajatých pozemků. Chovu, převážně bílých krátkosrstých koz, se věnujeme již 15 let, mléko a sýry vyrábíme pro spotřebitelskou veřejnost od roku 2003.Vyrábíme 2 druhy sýrů – přírodní a paprikový s česnekem.

Kozy jsou, kromě ovcí a psů, nejstaršími domácími zvířaty. Dřívější malochov, pro vlastní spotřebu produktů, je postupně nahrazován chovem ve větších farmách, neboť neustále roste poptávka po produktech zdravé výživy. Koza si totiž pastvu velmi pečlivě vybírá a to může být i důvod proč u koz nebyla zjištěna rakovina. Naopak kozí produkty působí proti zhoubným nádorům.Kozí mléko je možné podávat dětem, které jsou alergické na mléko kravské. Kozí mléko je základem celé řady produktů jako jsou zákysy, jogurty a zejména pak sýry. Vedlejším produktem při výrobě sýrů je syrovátka. Její pití doporučují lékaři při zažívacích potížích. Kromě toho se syrovátka přidává do koupele dětem, které trpí atopickými ekzémy. Syrovátka je i základní surovinou pro výrobu kosmetických přípravků. Samotné kozí a kůzlečí maso mávynikající chuť a je téměř bez cholesterolu.

Farma se specializuje na chov bílých krátkosrstých koz, ale máme ve stádě i hnědé kozy. U koz je prováděna kontrola užitkovosti, kdy se v mléku sleduje zejména obsah bílkovin a tuků. Jsou prováděny pravidelné veterinární kontroly a každoročně se provádějí odběry krve pro laboratorní vyšetření nezávadnosti chovu. V současné době se stádo skládá z 15 dojnic, 1 kozla a 1 vykastrovaného kozla. Od dubna do listopadu (podle počasí) jsou kozy na pastvinách, kde mají i letní dřevěné stáje pro případ špatného počasí. V zimě jsou ustájeny v nově vybudovaném kozíně s možností výběhu na dvůr.

 

Pro turisty, školy, školky a zájezdy je možno organizovat prohlídku farmy s odborným výkladem a ochutnávkou kozího mléka a kozích sýrů.

 

 

 

Náš tip: Spojte návštěvu kozí farma Žofín s prohlídkou Větrného mlýna Světlík, který je nedaleko!!!
Kozí farma Žofín.JPG

Kozí farma Žofín.JPG

Kozí farma Žofín.JPG

Kozí farma Žofín.JPG

Kozí farma Žofín.JPG

Kozí farma Žofín.JPG

Kozí farma Žofín.JPG

Kozí farma Žofín.JPG

Kozí farma Žofín.JPG

Kozí farma Žofín.JPG

Kozí farma Žofín.JPG

Kozí farma Žofín.JPG

Kozí farma Žofín.JPG

Kozí farma Žofín.JPG

PROVOZNÍ DOBA:

Prodejní doba:

Po-Ne od 10:00 do 18:00

 

CENA:

 

Vstupné za exkurzi dobrovolné.

Je možné zakoupit mléko a kozí sýry.

PŘÍSTUPNOST:

Kozí farma se nachází ve Šluknovském výběžku v Chráněné krajinné oblasti Lužické hory(\(\(\(\(www.luzickehory.cz) v katastru obce Horní Podluží (www.hornipodluzi.cz) v části obce Žofín. Jak se k nám dostanete?

-autem: ze silnice č. 9 Praha-Rumburk odbočit v Dolním Podluží před přejezdem ČD vlevo směr Horní Podluží. V Horním Podluží za Obecním úřadem odbočit vpravo přes koleje směr rybník Světlík a po 200 m jste na kozí farmě

-autobusem: z autobusového nádraží Varnsdorf linkou č.510410 do Horního Podluží, výstupní zastávka Horní Podluží-Slavie (u sjezdovky). Odtud pěšky cca 1,2 km směr rybník Světlík

-vlakem: spoj č. 089 Rybniště-Varnsdorf-Zittau-Liberec a zpět, stanice ČD Horní Podluží. Odtud 200 m přes železniční přejezd směr rybník Světlík

-na kole: cyklotrasa č. 3013

-pěšky: viz www.tolstejn.cz – turistická trasa č. 14 Větrný mlýn Světlík


 

 

 

TEL: +420 607 831 542

 

EMAIL:


kozi.farma@tiscali.cz
info@kozifarma-zofin.cz

 

 

 

 

ADRESA:
Horní Podluží, Žofín 6
407 57  Horní Podluží, Žofín
Ústecký kraj

 

GPS: 50.8845233N, 14.5576478E

 

 

 

Zážitky léto > Výlety a turistika > Kozí farma Žofín

bottom of page