top of page

Panská skála

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Národní přírodní památka Panská skálaje geologická lokalita, na které se nacházejí kamenné varhany vzniklé sloupcovou odlučností čediče při tuhnutímagmatu, které bylo obnažené vlivem lidské těžební činnosti do současné podoby. Nachází se na katastru obce Prácheň, dnes součásti města Kamenický Šenov, které lokalitu využilo jako turistickou atrakci. Chráněné jsou svislé pěti až šestiboké sloupce, které některé dosahují délky až 12 metrů a jsou vedle sebe uspořádány jako píšťaly u kostelních varhan. Ve vzniklé depresi se vytvořilo jezírko. Rozloha chráněného území je 1,26 ha v nadmořské výšce 560 až 597 m n. m

 

Z vrcholu Panské skály je pěkný výhled do okolí. Na západě je za Kamenickým Šenovem vidět táhlý Smrčník, vpravo od něj se otevírá pohled k České Kamenici se Zámeckým vrchem a v pozadí jsou lesnané kopce Českého Švýcarska s dominantou Růžovského vrchu. Na severní straně je Šenovský vrchse vzdálenějším Ovčáckým vrchem, za nimiž uzavírá obzor hřeben Lužických hor se Studencem, Chřibským vrchem, Javorem a Jedlovou. Východně od Panské skály je osada Prácheň se zalesněnou Vyhlídkou, severovýchodně od osady se táhne hřbet Obrázku s Klučkami, za nímž vyčnívá špičatý Klíča v pozadí vpravo od něj Zelený a Jezevčí vrch. Na jihovýchodě se otevírá pohled k Novému Boru na Chotovický vrch, Slavíček a Tisový vrch s Ralskem v pozadí. Výhled k jihu zakrývá zalesněný masiv Kameníku s Českou skálou.

 

Na jihovýchodním úpatí Panské skály stojí Mariánský sloup, postavený na památku mladého tovaryše a vdovy, kteří zde umrzli za bouřlivé zimní noci 18. ledna 1739. Jeho přesné stáří neznáme. Můžeme sice předpokládat, že byl postaven ještě v roce 1739, máme-li však věřit lidové tradici, podle níž nechal sloup postavit prácheňský rychtář Christian Palme, stalo se tak asi až po roce 1773. V roce 1838 nechal sloup zrenovovat Christianův syn Sebastian a další oprava proběhla v srpnu 1924. V lednu 2001 byl sloup neznámým vandalem povalen a rozbit na několik kusů, naštěstí se jej ale podařilo opravit, takže od léta 2002 už zase stojí na svém místě v plné kráse. Sloup kdysi obklopovalo šest lip, z nichž dnes zůstala už jen jediná. V roce 2006 u ní byly vysazeny tři mladé stromky.

 

 

Zdroj foto: Jiří Šebek, Karel Drábek

Panská skála.jpg

Panská skála.jpg

Panská skála.jpg

Panská skála.jpg

Panská skála.jpg

Panská skála.jpg

PROVOZNÍ DOBA:

 

Infocentrum Kamenický Šenov 

Pondělí—Úterý—Středa9:00–17:00

Čtvrtek9:00–17:00

Pátek9:00–17:00

Sobota9:00–17:00

Neděle9:00–17:00

 

 

 

 

 

CENA:

 

Zdarma, parkoviště je placené

 

PŘÍSTUPNOST:

Před památkou je vybudované nové moderní poněkud předimenzované placené parkoviště, kde se nachází turistické informace a sociální zázemí. Silnice kolem památky vede z Kamenického Šenova do Nového Boru. Hotová je cyklostezka Varhany z České Lípy po tělese zrušené železniční tratě. Do Práchně vedou tři turistické značené cesty (modrá od Nového Boru, žlutá od Žandova, zelená z centra Kamenického Šenova)

 

TEL: 420 487 767 401 Info Kamenický Šenov

 

 

MAIL: kultura@kamenicky-senov.cz

 

 

ADRESA:

 

 

GPS: 50.7696428N, 14.4854947E

bottom of page