top of page

Zážitky léto > výlety a turistika > Muzeum koncentračního tábora

Muzeum koncentračního tábora. Podzemní továrna z II. světové války 

Rabštejn Jánská

 

Expozice v jednom z podzemních systémů popisuje historii Rabštejnského údolí. Labyrinty podzemních chodeb jsou dlouhé 4500 m. Štoly byly raženy za II. světové války vězni koncentračního tábora v letech 1944-1945. Firma WFG Bremen zde vyráběla části letadel Junkers, Messerschmidt a vrtulníky FA 223.

Název Rabštejn vznikl proto, že místní obyvatelé (Němci) tak říkali skalnímu útvaru majícímu podobu havrana (neměcky Rabe).
V polovině 19. století se začaly stavět zdejší přádelny bavlny a skála byla využita na stavební materiál.
Řeka Kamenice zde vytvořila hluboké kaňonovité údolí lemované strmými skalami tvořícími příznivé podmínky pro mnoho druhů flory a fauny - zejména netopýra vrápence malého, plcha velkého a plšíka lískového. V roce 1860 českokamenický podnikatel F. Preidl postavil v Rabštejnském údolí první přádelnu bavlny - 1864 druhou a 1867 dostavěl třetí továrnu. Zdejší technologie zpracovávání bavlny byla v té době na vysoké úrovni a rabštejnské přádelny přijížděli obdivovat odborníci až z Vídně.

Rabštejnská produkce bavlny se vyvážela mimo jiné až do Indie, Argentiny a Egypta. Za své zásluhy o rozvoj průmyslu byl F. Preidl povýšen roku 1887 císařem Franzem Josefem do šlechtického stavu. Největšího rozmachu dosáhly textilky kolem r. 1910 - v tom čase zde vyrábělo přízi 68 710 vřeten a bylo zde zaměstnáno cca 1000 zaměstnanců. Po první světové válce výroba začala pozvolna upadat a na konci 30. let min. století zanikla.

Koncem r. 1942 využila německá zbrojařská firma Weserflugzeugbau Bremen (WFG) továren skrytých v Rabštejnském údolí a přestěhovala sem zbrojní výrobu součástí pro letadla Junkers a vrtulníků FA-223. Postupně zde bylo postaveno 11 montážních hal a pracovalo zde 6000 lidí z 18 národností světa. Pro tyto totálně nasazené dělníky bylo zřízeno v okolí 34 pracovních táborů a 2 tábory zajatecké pro ruské a anglické zajaté piloty.

Koncem srpna 1944 byl v Rabštejně zřízen koncentrační tábor (KT) - pobočka KT Flosenburg, jehož vězni byli určeni k ražbě podzemních štol. Během 8 měsíců vězni vyrubali 17 500 metrů čtverečních plochy, chodby v délce cca 4,5 km. Po válce objekt převzala ČSA, ten sloužil jako podzemní sklad ženijního materiálu a v 90. letech byl armádou opuštěn.

Po dlouhých 60. letech, kdy bylo podzemí nepřístupné, vzniklo v Janské občanské sdružení Rabštejn, které zpřístupnilo část podzemních štol  v současné době zde provozuje expozici dokumentující historii tajemného Rabštejna.Zdroj: http://www.podzemirabstejn.cz

PROVOZNÍ DOBA:

 

JE NUTNÉ SE PŘEDEM OBJEDNAT !!!

pondělí od 13:00 (běžná prohlídka)

středa od 13:00 (běžná prohlídka)

pátek od 16:30 (běžná prohlídka + nádrže)

neděle od 16:30 (běžná prohlídka + nádrže)

Mimo tyto uvedené dny se lze domluvit na jiném čase i termínu

Otevřeno po celý rok. Návštěvu je však nutné domluvit alespoň den předem. Prohlídky probíhají ve skupinách za účasti nejméně osmi osob.


 

CENA:

Vstupné do expozice 80,-

 

 

PŘÍSTUPNOST:

Pokud není dohodnuto jinak začínají prohlídky přímo v areálu Rabštejn. Na křižovatce u obecního úřadu Janská po ukazateli cca 300 m, vjezd do areálu je možný i s autem.

 

 

 

TEL: 775 862 485732 850 351

 

EMAIL:karelhuncovsky@seznam.cz

ADRESA:

Občanské sdružení Rabštejn

407 21 Janská 74


GPS:50°48'5.523"N, 14°22'7.606"E

 

Rabštejn-Jánská.JPG

Rabštejn-Jánská.JPG

Rabštejn-Jánská.JPG

Rabštejn-Jánská.JPG

Rabštejn-Jánská.JPG

Rabštejn-Jánská.JPG

Rabštejn-Jánská.JPG

Rabštejn-Jánská.JPG

Expozice 5.JPG

Expozice 5.JPG

Vchod C.JPG

Vchod C.JPG

Rabštejn-Jánská.JPG

Rabštejn-Jánská.JPG

bottom of page