top of page

Rozhledna Dymník

Rumburk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dymník (německy Rauchberg) je 517 metrů vysoký zalesněný vrch ve Šluknovské pahorkatině 2 km na jihozápadně od Rumburka. Na jeho úpatí jsou až 20 metrů vysoké skály tvořené magmatickou (vyvřelou) horninou podobnou čediči (nefetický bazalit). Její stáří je přibližně 30 miliónů let a jedná se o projev třetihorního vulkanismu v oblasti Šluknovské pahorkatiny. Vrchol kopce je vulkanickou žilou ukloněnou směrem na seveveseverozápad, která jako přívodní kanál původní sopky prorazila mnohem starší okolní granodiority lužického plutonu. Na kopci se ve středověku zapalovaly signální ohně, odtud název Dymník.[1]. Na vrcholu se nacházejí skalní výchozy, částečně deskovité nebo s náznakem sloupcovitého rozpadu. Necelých 200 metrů severně od vrcholu rostou dva památné stromy – Buky na Dymníku.

Patnáct metrů vysokou cihlovou a kamennou rozhlednu se 79 schody nechal na vlastní náklady postavit roku 1896 podnikatel Augustin Wenschuch. Zpřístupněna veřejnosti byla rozhledna dne 27. září 1896. Dříve je jmenovala Augustova věž. Rozhledna je dobře přístupná silnicí s žlutým turistickým značením od Rumburku, od parkoviště s restaurací v podhradí zbývajících 300 metrů je po značce modré. Vstup na rozhlednu je zpoplatněn. Z vrcholu je dobrý výhled na Lužické hory.[2] V říjnu 2010 byla z Rumburku k rozhledně vybudována Naučná stezka Dymník. Z rozhledny jsou za jasného počasí vidět Krkonoše, Jizerské hory, Ještěd, na jihozápadě ve Českém středohoří Sedlo a Milešovka, směrem na západ Děčínský Sněžník a Krušné hory, na severu v Sasku Bieleboh a Czorneboh.

 

 

Zdroj foto: http://foto.mapy.cz/autor-46154256881-e-runner

                 http://foto.mapy.cz/autor-46144304029-jkmikes

 

 

 

 

 

PROVOZNÍ DOBA:

nonstop

CENA:

 Zdarma

PŘÍSTUPNOST:

Na Dymník vede žlutá a modrá turistická značka z Rumburka (0,5km s převýšením 170 metrů). Dostanete se na silnici, která vede k restauraci po věží a odtud to budete mít asi půl kilometru s převýšením 50 metrů. Věž nelze přehlédnout.

 

 

TEL:

 

EMAIL:

 

 

ADRESA:

Rumburk

GPS: 50.9410064N, 14.5250672E

 

 

 

dymnik.jpg

dymnik.jpg

dymnik.jpg

dymnik.jpg

dymnik.jpg

dymnik.jpg

bottom of page