top of page

Skalní most Bastei

Kurort Rathen

 

Mezi nejznámější turistické atrakce patří zcela určitě vyhlídkový skalní most Bastei, který jednou z největších dominant a symbolů Saského Švýcarska. Původní název Bastei je připomínkou na obranný soubor strmých skal kolem skalního hradu Neurathen. Skály na Bastei vznikly díky vodní erozi během miliónů let a ční až ve 305 metrech nadmořské výšky. Z Bašty, což je český název, se můžete těšit z výhledů na labské údolí, na kamenný most Basteibrücke, hrad Neurathen a na skalní město. Bastei najdete 194 metrů nad pravým břehem Labe a je vzdálen přibližně patnáct kilometrů od hraničního přechodu Hřensko – Schmilka. Kamenný most Basteibrücke – první turistický evropský most má na délku 76 metrů a překlenuje hlubokou propast Mardertelle (Kuní jámu). Spojuje mezi sebou Bastei a skalní hrad Neurathen. Vznik mostu se datuje do roku 1851 a jednalo se vůbec o první evropskou stavbu pro turisty. Bastei leží blízko lázeňského městečka Rathen, nedaleko Pirny. Hlavně v letní sezóně se zde setkáte s opravdovou spoustou turistů, kteří se tady střídají již po více než dvě století.

V okolí Bastei naleznete nezpočet vyhlídek, odkud budete mít nádherné výhledy na okolní skalní věže, ale také na samotný Labský kaňon. Bastei je také cílem mnoha fotografů, pokud chcete pořídit pěkné fotky, tak sem vyražte brzy zrána. Užijete si nejen hezké pohledy na Bastei, ale také božský klid, který je tu během turistické sezóny velmi vzácný.

 

V oblasti Bastei se rozkládá přírodní rezervace Naturschutzgebiet Bastei s rozlohou kolem 800 hektarů. V Saském Švýcarsku jde o nejstarší přírodní park s rokem založení 1938. Co dodat závěrem? Snad jeden tip. Bastei si vychutnejte v různém ročním období, nádherné vyhlídky vám určitě stojí za to. Na Bastei se totiž dostanete celoročně a vidět skály v horkém letním počasí a naopak v zimním zasněženém čase – to budou dva rozdílné intenzivní zážitky.

 

Zdroj:

http://www.bastei.cz/

 

 

 

Zdroj foto: 

http://foto.mapy.cz/autor-46168160622-Petrm1111

http://foto.mapy.cz/autor-46146337805-panpoo

http://foto.mapy.cz/autor-46140792221-spurova

 

 

PROVOZNÍ DOBA:

nonstop

 

CENA:

zdarma

 

PŘÍSTUPNOST:

Z Bad Schandau
Bastei leží 15 km od hraničního přechodu Hřensko – Schmilka. Na Bastei se dostanete po silnicí ve směru z Bad Schandau do Pirny.  Z centra  Bad Schandau  se vydáte směr Pirna a  před  mostem odbočíte doprava na silnici s163 ve směru Porschdorf, Waltersdorf. Několik km za Waltersdorfem odbočíte doleva na silnic s165 až dorazíte k odbočce na Bastei,  kde také najdete první odstavné parkoviště. Druhé parkoviště leží přibližně 500m od vyhlídkové plošiny, ale v hlavní turistické sezóně bývá brzy obsazené. Z odstavného parkoviště je zajištěna kyvadlová doprava až k vyhlídkovému areálu.

Z Kurort Rathen
návštěva Bastei  je také zajímavé spojit s návštěvou malebné turistické vesničky Kurort Rathen, kde také je centrální parkoviště, kde můžete zaparkovat Váš vůz. Parkoviště leží přímo na hlavní ulici Elbweg. Parkování je zpoplatněno  1 €/hod, nejvýše však 4 €/den. Na druhou stranu se dostanete přívozem. Přívoz v Rathenu stojí 1,80 € pro cestu tam a zpět. Z druhého břehu Vás již čeká výšlap za vyhlídkami na Bastei.  Cestou můžete také shlédnout přírodní lesní divadlo, kde se v létě pořádají i zajímavá divadlení a hudební představení. Výstup Vám sice dá zabrat, ale připíšete si do viděných míst spoustu romantických koutů.

 
GPS: 50.9620994N, 14.0721969E

Zážitky léto > výlety a turistika > Pevnost Königstein

Most_Bastei.jpeg

Most_Bastei.jpeg

Bastei.jpeg

Bastei.jpeg

Bastei_svítání.jpeg

Bastei_svítání.jpeg

Bastei.jpeg

Bastei.jpeg

Bastei.jpeg

Bastei.jpeg

basteivyhled.jpeg

basteivyhled.jpeg

bottom of page