top of page

Štola sv. Jana Evangelisty

Jiřetín pod Jedlovou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štola sv. Jana Evangelisty skýtá blahodárné prostředí pro astmatiky, do podzemního jezírka kape voda, která křísí kocovinou stižené, ale hlavně ve štole najdeme kámen Štěstí. Dohladka vyleštěný kus skály s prastarým vytesaným nápisem GLUCK. Ti kdož trpí migrénou, stávají tu minuty, poté ale bolest pomalu ale jistě mizí. Pomáhá bolavým očím, kloubům. Stačí jen přiložit dlaně těsně ke kameni a energie doslova rozechvěje ruce. Čím dál více návštěvníků přijíždí jen kvůli léčivému kameni.

V horkých letních dnech zde najdete ideální místo k ochlazení. Štola leží v severozápadním svahu Křížové hory která v sobě ukrývala žíly rud mědi, olova, cínu a stříbra.

Její počátky a první pokusy o těžbu se datují do 15. století. Období největší slávy zažila 640 metrů dlouhá štola s několika křižovatkami po roce 1782 kdy šlechtic Johann Hennevogel z Edenburgu založil „Litoměřickou důlní společnost“. Těžba tu však nikdy nebyla příliš výnosná, a proto byla v závěru 19. století zastavena. V padesátých letech 20. století sloužil štola jako skladiště. V roce 1989 pak skupina nadšenců z Varnsdorfu pod vedením Bohuslava Flekny zahájila rozsáhlé průzkumné a přípravné práce, a o deset let později byla Štola sv. Jana Evangelisty znovu slavnostně otevřena pro veřejnost. Štola je otevřena vždy od dubna do září a k prohlídce dostanete u vstupu apartní bezpečnostní přilbu. Průvodce vás pak dovede až do poloviny hlavní chodby dlouho 440 metrů, kde je tzv. „kaple“ s vytesaným oltářem a dřevěným křížem.

Práce v dole byla velice namáhavá, horníci byli schopni pracovat max. tři roky, poté odcházeli. Na svou dobu to byla obrovská dřina ale alespoň trošku placena, za jednu 12 hodinovou směnu si vydělali jeden stříbrňák, za což si v té době mohli koupit jednu kozu.

Štolu sv. Jana Evangelisty najdete asi šest set metrů od Jiřetinského náměstí po silnici směrem na Horní Podluží. Až uvidíte vpravo budovu kravína, jste na místě – vchod do štoly je za ní. Provádí se tu od června do srpna denně kromě pondělků, od 10 do 16 hodin, každou celou hodinu. Poslední prohlídka začíná v 15 hodin. Informace a případné objednání mimo sezónu no telefonu +420 607 856 819, pan Čech.

Vstupné 50 Kč děti 30 Kč.

O historii dolování v Jiřetíně pod Jedlovou se dozvíte úplné všechno v Hornickém muzeu, které o najdete na jiřetínském náměstí. V údolí Milířky jižně od Dolního Podluží byla zřízena hornická naučná stezka.

 

Zdroj foto:

http://prostoduchy-skalnik.rajce.idnes.cz/Jiretin_pod_Jedlovou_-_cervenec_2010/?order=create&src=0

 

 

 

 

 

PROVOZNÍ DOBA:

 

duben a květen - víkendy a svátky - 9:00 - 16:00 hod.
červen - říjen - úterý - neděle - 9:00 - 17:00 hod.

 

 

CENA:

 

 Dospělý            50,- Kč

 Děti do 15 let    30,- Kč.

 

 

PŘÍSTUPNOST:

Štola sv. Jana Evangelisty se nachází zhruba 0,5 km západním směrem od obce Jiřetín pod Jedlovou.

 

 

TEL: +420 607 856 819
 
EMAIL:

 

ADRESA:

Jiřetín pod Jedlovou

 

GPS: 50° 52' 32.556" N, 14° 33' 53.3664" E

 

 

Zážitky léto > výlety a turistika > Štola sv. Jana Evangelisty

Štola.jpg

Štola.jpg

Štola.jpg

Štola.jpg

Štola.jpg

Štola.jpg

bottom of page