top of page

Tiské stěny

Tisá

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tiské stěny jsou pískovcové skalní město a přírodní památka poblíž obce Tisé na Děčínsku. Jsou ojedinělé svou rozlohou i rozličností skalních útvarů. Obec Tisá se nalézá blízko hraničního přechodu Petrovice, mezi Teplicemi v Čechách a Děčínem. Dopravně jde o lehce dostupnou lokalitu, protože poblíž vede dálniční koridor Praha – Drážďany. Oběma částmi skalního města je vedena Naučná stezka Tiské stěny.

Tiské stěny leží v nejzápadnější části Labských pískovců, v blízkosti národního parku České Švýcarsko. Nejvyšší bod Tiských stěn dosahuje nadmořské výšky 613 metrů[1], jednotlivé vrcholky se tyčí do výše 70 metrů.[2] Díky výskytu zajímavých druhů ptáků (poštolky obecné, sokola stěhovavého) i jiných živočichů (plcha velkého) byly Tiské stěny navrženy jako ptačí oblast do soustavy Natura 2000.

Stejně jako celé Labské pískovce, i Tiské stěny vznikly přibližně před 85-100 miliony let[3] v období druhohor na dně moře. Postupně se tu uložilo několik vrstev písčitých usazenin,pískovce vznikly jejich následným zpevněním. Skalní města a skalní věže jsou pak výsledkem erozní činnosti větru, Slunce, stromů a deště. Erozní činnost začala krajinu přetvářet po ústupu moře. Vedle dalších vlivů je dále nutné připomenout sopečnou činnost, která „rozlámala původně souvislé tabule a kry“, místy byly pískovce zpevněny sopečnými výlevy.Výsledkem dlouhého vývoje je skalní město s nesčetným množstvím spár, puklin, dutin, výklenků, tunelů. Zvětráváním se všechny druhy dutin pomalu rozšiřují a pískovcová hornina je zvolna odplavována.

Ve své knize Chvály Zadní země popsal Miloslav Nevrlý Tiské stěny jako „miniaturní labyrint, krásný jak skalní loutkové divadlo.“ Průvodce po Děčínsku doporučuje Tiské stěny jako „ráj turistů i horolezců“ a dodává: „Pokud projdete oba nabízené prohlídkové okruhy, podnítíte svou fantazii při hledání různých skalních útvarů podle zajímavých názvů.“[6]

Do skalního masivu Tiských stěn patří též rozsáhlá pískovcová plošina zvaná "Nad stěnami" (623 m.), ze které jsou výhledy směrem na JV až JZ (na obce Libouchec a Jílové). 

 

 

Zdroj foto: http://foto.mapy.cz/autor-46143114558-MiroslavP-16

 

 

 

Tiské_stěny.jpg

Tiské_stěny.jpg

Tiské_stěny.jpg

Tiské_stěny.jpg

Tiské_stěny.jpg

Tiské_stěny.jpg

Tiské_stěny.jpg

Tiské_stěny.jpg

Tiské_stěny.jpg

Tiské_stěny.jpg

Tiské_stěny.jpg

Tiské_stěny.jpg

Tiské_stěny.jpg

Tiské_stěny.jpg

PROVOZNÍ DOBA:

nonstop

CENA:

Dospělý 30 Kč

Dítě 15 Kč

PŘÍSTUPNOST:

Z centra obce se držte ukazatelů.

 

 

TEL:

 

EMAIL:

 

 

ADRESA:

Tisá

GPS: 50.7870736N, 14.0316869E

 

 

 

PROVOZNÍ DOBA:

nonstop

bottom of page