top of page

Tokáň

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prvopočátek osídlení tohoto místa můžeme přiřadit k období v 80. letech 17. století, kdy tu byla postavena obora.

Až později, v 19. století se začal o místo uprostřed lesů zajímat kníže Rudolf Kinský. V roce 1833 vzkázal po poslovi do českokamenického úřadu pokyny k přípravě a stavbě provizorní chaty na Tokáni pro přenocování při lovecké výpravě. Tento region byl vyhlášen množstvím ptactva, zejména tetřeva hlušce. V původním plánu bylo „dřevěný stan“ po opuštění panské výpravy znovu rozebrat. Tokáň ale učarovala knížeti natolik, že od této doby zaznamenává archiv postupné rozšiřování staveb Na Tokání. Lovecké výpravy panstva se staly pravidelnými. Název „Balzhütte“ pochází právě z této doby.

 

Jak to tedy začalo? V roce 1835 byla přistavena k hlavní panské chatě hospodářská budova s kuchyní.

Spolu s nárůstem oblíbenosti místa se začalo pracovat i na opravě přístupové cesty, osvětlení, zpevnění loveckých stezek a v roce 1846 byly vystavěny koňské stáje s kočárovnou. V roce 1852 proběhla přestavba panského domu, kdy byl přistaven myslivecký pokoj a v roce 1859 se dočkala rekonstrukce i hospodářská stavba.

 

A pak přišel neblahý 26. říjen 1905, kdy vypukl požár, který spolykal celou panskou chatu. Do příštího podzimu vyrostla nová, zcela dokončena byla roku 1908 a tehdy byl v její blízkosti osazen i dřevěný kazetový kříž se sochou Krista. Bohužel už v únoru 1909 chata opět shořela. Byla okamžitě postavena znovu a větší. Už na podzim 1909 vyhořela vedlejší chata s kuchyní.

 

Lovecké chaty vedle panského domu jak je známe dnes, vyrostly až ve 30. letech 20. století. V roce 1932 byla postavena „nová hájovna“ a také byla postavena budova hostince.

Jako trochu neobvyklé příslušenství lesních loveckých srubů je bazén vytesaný ve skalním bloku. Ten měl být údajně dárkem k narozeninám kněžny Mathildy, druhé ženy Ullricha Kinského, posledního majitele panství. Kvůli zásobování knížecího koupaliště prý byla v údolí vyvrtána 120 m hluboká studna, z níž se čerpala voda. Nicméně jemnostpaní v bazénu nožky nesmočila, voda byla příliš studená.

 

Tokáň je také v povědomí místních díky známému příběhu k pobytu lorda Waltera Runcimana, při jeho zvláštní misi v srpnu roku 1938, z níž vyplynul postoj západních mocností při formulaci dohody s Německem o osudu českého pohraničí.

Kníže Kinský byl vedoucím štábu SdP (Sudetendeutsch Partei), Henleinovy strany, který připravoval lordův pobyt. Chtěl vytěžit co nejvíce k prosazení záměru připojení našeho pohraničí k Německu. V neděli 14. Srpna 1938, při návratu z bohoslužby v Krásné Lípě, byla pro britské hosty zorganizována návštěva v několika chudých obydlích Němců v Horní Chřibské a v Krásném poli, kde byla ukazována bída a nepořádek. Vina za to byla dávána Čechům. Po obědě přivedl na Tokáň Českokamenický starosta několik desítek Němců, kteří si podle scénáře SdP vyvolali lorda a hlasitě ho vyzývali: „Milý lorde, osvoboď nás od zlých Čechů“. Na předmnichovských rozhovorech na Tokáni přijal Runciman pozvání Maxe Egona Hohenlohe k setkání s Henleinem na Červeném hrádku u Chomutova. Zde pak Henlein zakreslil na mapě ta území, kterých se Československo mělo vzdát.

 

Nyní jsou zde chalupy v alpském stylu a romantická jeskyně s vytesaným letopočtem 1563.

Zdroj www.tokan.cz

 

 

PROVOZNÍ DOBA:

Nonstop

 

CENA:

Zdarma

PŘÍSTUPNOST:

Po Žluté značce z Jetřichovic. Cyklisté mohou zvolit trasu od IC Saula Chřibská

 

ADRESA:

 

50.8769783N, 14.4159953E

Tokán

Tokán

Tokán

Tokán

Horska chata Tokan

Horska chata Tokan

bottom of page