top of page

Tramvajová doprava

Bad Schandau

 

Trať má rozchod kolejí 1000 mm, je dlouhá přibližně 8 km a jde o nejmenší tramvajový provoz v Sasku. V provozu je jak v zimě, tak i v létě (letní spoje jsou ale častější). Trať spojuje město samotné s vodopádem Lichtenhainer Wasserfall a vede podél řeky Křinice.

Historie současného provozu začíná na konci 19. století. Po výstavbě trvající zhruba jeden rok byla trať otevřena 29. května 1898 veřejnosti, k dispozici bylo šest motorových a šest vlečných vozů. Po dlouhých debatách, zdali má být trať elektrická nebo parní (parní tramvaje se v této době stále ještě v mnoha městech používaly, například v Brně) se rozhodlo o trakci elektrické. Současná trať však byla jen první fází velkolepého plánu. Měla totiž vzniknout okružní trasa, spojující Bad Schandau a české Hřensko s přírodou českosaského Švýcarska. Od realizace se ustoupilo z finančních důvodů.

Otevření tramvajového provozu se ukázalo jako velký úspěch, vozy jezdily vytížené; za rok 1899 přepravily 124 tisíc cestujících. Zájem opadl až s první světovou válkou. Roku 1927 došlo navíc k neštěstí; požár zničil vozovnu a také celý vozový park, do roku 1954 tak museli v Bad Schandau jezdit částečně s vypůjčenými vozy z Drážďan. Začaly vášnivé debaty, zdali se provoz nemá nahradit trolejbusovou tratí, město se ale rozhodlo tramvaje zachovat. V meziválečném období však už přicházely vozy nové, vyráběné v Erfurtu, jedna z nich slouží dodnes jako historická. Provoz byl na delší dobu přerušen pouze jednou, roku 1945, a to jednak kvůli postupu Rudé armády ke konci druhé světové války, jednak kvůli nedostatku náhradních dílů do vozů. V 60. letech došlo ke kompletní přestavbě trati, během níž byly koleje zkráceny o 300 m (konečná na straně Bad Schandau byla posunuta dále od centra města) a počet výhyben se zredukoval ze šesti na dvě.

Další rekonstrukce trati proběhla v roce 2004. V roce 2010 byla trať znovu zasažena povodní, posledních 500 metrů mezi zastávkami Beuthenfall a Lichtenhainer Wasserfall je stále bez provozu.

Dnes je stále trať navštěvována turisty, současná kapacita je 80 000 cestujících za rok.

 

 

 

Zdroj:s.wikipedia.org/wiki/Tramvajová_doprava_v_Bad_Schandau

 

 

 

 

Zdroj foto:

URL: http://foto.mapy.cz/autor-46142084108-lubcha

http://foto.mapy.cz/autor-46151867646-zerap

 

 

 

 

 

 

PROVOZNÍ DOBA:

Provoz na dráze je v sezóně od 6 do 20 h, přičemž mezi 9 a 18 h je dodržován takt 30 minut mezi spoji.

 

 

CENA:

Dospělý 4 Eura

Snížené 2 Eura

 


 

  

 

 

PŘÍSTUPNOST:

 

 

TEL:

 

EMAIL:

 

ADRESA:

Bad Schandau

 

GPS:50.9181658N, 14.1533092E

 

Tram_Bad_Schandau.jpeg

Tram_Bad_Schandau.jpeg

tramvaj.jpeg

tramvaj.jpeg

tram.jpeg

tram.jpeg

vozovna.jpeg

vozovna.jpeg

Zážitky léto > výlety a turistika >Tramvajová doprava v Bad Schandau

bottom of page