top of page

Navštivte zajímavou oblast Českého Švýcarska, která je v zimě charakteristická ledopády s pískovcovým zabarvením. Ledopády jsou tvořeny vodou z tajícího sněhu, který stéká po hraně skal, splavuje zeminu, železité a křemičité písky a tím ledopády nádherně zbarvuje od žlutých tónů přes zelenou do hnědé a dokonce i černé barvy a tvoří obrovské rampouchy. 

zdroj: www.turistika.cz

 

 

 

Ledopády se vytvářejí pouze na konci chladných zim se sněhovou pokrývkou - únor, březen.

Ledopády naleznete, pokud se vypravíte z obce Brtníky po zelené turistické značce, která vás dovede k bývalému zámečku Šternberk, dnes přestavěnému k turistickým účelům. Odtud dojdete k nedaleké Soví vyhlídce. Je to nádherné místo, kde se před vámi otevře zasněžená, členitá krajina ponořená do ticha a svých zimních snů.

Budete-li vytrvale pokračovat v putování dál, dovede vás cesta k prvním mimořádně krásným ledopádům zvaným Opona. Na této trase ovšem nejsou přitažlivé jen ledopády rostoucí s každým chladným ránem, ale i velké množství zajímavých míst, která vybízejí k zastavení, prohlédnutí a odpočinutí. Po cestě totiž minete i Velký pruský tábor (velký skalní převis) a Brtnický hrádek. I ten vám poskytne nezapomenutelnou podívanou.

Po chvíli se cesta stáčí a vy můžete pokračovat po zelené značce směrem k Turistickému mostu, nebo se vrátit do Brtníků údolím Vlčího potoka (značená cyklotrasa číslo 3033).

Při návratu můžete vidět ještě další krásné ledopády – Betlém, Varhany a Velký sloup.

Vzhledem k častému výskytu ledových a kluzkých ploch dbejte zvýšené opatrnosti.

 

zdroj:

http://turistika.ceskesvycarsko.cz/cs/cile/brtnicke-ledopady

 

CENA: 

zdarma

 

 

PROVOZNÍ DOBA:

pouze pokud mrzne

 

 

PŘÍSTUPNOST:

Dojeďte do obce Brtrníky u Krásné Lípy

 

 

ADRESA:

Z obce Brtníky po zelené značce

 

 

GPS:

Loc: 50.9289686N, 14.4312178E

TEL:
 
EMAIL:

 

Brtnické ledopády

Doubice
bottom of page